“Mazās Daugavas Cīņas”

     Drīz būs aizvadīts gada patriotiskākais mēnesis- novembris. Novembrī gadu no gada pāršķirstām gandrīz 100 gadus senās vēstures lappuses, atzīmējot Latvijas dzimšanas gadadienu. Vērtējam un analizējam esību šodien- vai pietiekami ziedojam savus spēkus valsts attīstībā. Mācību darbs ir tas, kā, Tu, skolēns, veido Latvijas nākotni. Novembrī sapņojam par savu nākotni pārtikušā valstī, kas ir un būs vien mūsu pašu rokās.

    Prieks un lepnums par aizvadītajiem svētkiem 11.novembrī Talsos ar lāpu gājienu un piemiņas brīdi Latvijas karavīriem pie Koklētāja. Prieks un lepnums par 18.novembra svētkiem un brīvdienām, kas aizvadītas kopā ar ģimeni, pasākumos, koncertā, vai apmeklējot svētku salūtu. Priecē arī šogad Latvijas televīzijas patriotiskais gars svētku raidījumu veidošanā, radot mūsos cerību, apņēmību un centienus dzīvot vēl labāk mūsu pašu brīvajā valstī. Būt atbildīgiem par sevi un saviem tuviniekiem, domāt pozitīvas un labvēlīgas domas, radīt jaunas, radošas idejas sevis un savas apkārtnes veidošanā. Tas viss ir nepieciešams, lai valstī augtu droša, neizsīkstoša un garīgi bagāta tauta. Mēs esam tauta un mums jābūt tautai!

    Arī mūsu skolā šogad svinējām valsts svētkus īpaši interesanti un neierasti. Svētku dienu iesākām ar vēstures stundu Talsu novada muzejā. Iepazināmies ar Latvijas valsts apbalvojumiem, ordeņiem un goda zīmēm. Aplūkojām ekspozīciju par Talsu vēsturi un uzzinājām, ka 1918.gadā arī Talsos ir bijuši ļoti nopietni politiski notikumi, kas risinājās ar asiņainām ideju cīņām.

    Simbolizējot Lāčplēša spēku un viņa cīņu uz tautas likteņupes Daugavas, izspēlējām savas „Mazās Daugavas cīņas”. Sapulcējāmies sporta zālē kopā, lai samērotos spēkiem stilizētas Daugavas krastos, apbruņoti ar ausīm kā leģendā par Lāčplēsi, kam ausis bijušas spēka un drosmes avots. Ja mūsdienās sportu sauc par miera laiku kara mākslu, tad mūsu cīņas bija savītas ar eposu „Lāčplēsis”. Sešos dziedājumos, t.i., sešos cīņu veidos norisa spraigas, atraktīvas un brīžiem pat ļoti nopietnas spēles starp jauktām skolas skolēnu, skolotāju un darbinieku komandām.

    Pirmais no uzdevumiem bija uzzīmēt savas komandas karogu, parādīt, ar ko ir stiprāka par citiem cīnītājiem. Komandu „Visu Varam Veikt!” , „Lecīgie Zaķi”, „Viens Par Visiem un Visi Par Vienu!”, „Mūsu Spēks- Latvijai” un „Ienāc, paliec pie mums!” cīņas gars bija ļoti liels, visas vienotas un apņēmības pilnas uzvarai. Turpinājumā komandas piedalījās „Lāča ādas dalīšanā”- spēlē ar regbija noteikumiem. Daībniekiem aizsietām acīm bija jāpārvar šķēršļus un jāpaļaujas uz komandas vadītāju, lai sasniegtu veiksmīgi finišu. Uzdevums bija grūts un tieši tādēļ citiem dalībniekiem interesanti mācīties citiem no cita un spēt pieņemt vienam otra ieteikumus. Tālāk komandas savus spēkus un atjautību rādīja stafešu skrējienos, kurš ātrāk, kurš atjautīgāk, kurš labāk. Smaids no līdzjutējiem atbalstam lieti noderēja ikvienam un sasniegtais rezultāts divtik sniedza lepnumu komandai un ikvienam pašam par veikumu. Cīņās komandas „cirta” pūķa galvas boulinga ķegļu izskatā. Cik liels bija gandarījums dalībniekos par katru kritušo pūķa „galvu”- izsaucienos, ovācijās, aplausos emocijas sita augstu vilni. Visbeidzot komandas sacentās virves vilkšanā- kurš kuru ievilks stilizētajā Daugavā. Cīņa nobeigumā bija tik emocionāla un aizraujoša, ka dalībnieki nemaz nemanīja pielavījušos izsalkumu, slāpes un nogurumu. Vēlāk kopīga tējas dzeršana un maizītes pie kopīga galda.

    Gandarījums tik liels, ka spējām kopā svinēt svētkus, priecāties, ka kara cīņas spēles ir tikai spēle, ka par īstām cīņām varam lasīt tikai vēstures grāmatās. Lai arī mūsu „Mazās Daugavas Cīņas” ierakstās skolas vēstures grāmatā kā jauki pavadīta sporta diena, ar patriotismu pieminētiem vēsturiskiem notikumiem un laba vēlējumiem mūsu Latvijai dzimšanas dienā! Aizvadītie svētki skolā 14.novembrī mūsos noteikti atstās pēdas un pārdomas, ko gan mēs vēl varam darīt, lai Latvija zeltu un plauktu. Un man šķiet, ka mēs jau zinām… Tuvojas gada 1.semestra noslēgums…

Raksta autore- Ina Tenberga
Paldies maniem lielajiem palīgiem sporta dienas organizēšanā- 8.klases puišiem Tālim, Rūdim, Ričardam, Marisam, Artūram. Īpašu uzslavu pelnījuši Reinis un Madars par izturību un nesavtību. Paldies visiem!